IBUK LIBRA

Wszystkim, którzy dotąd nie korzystali z wirtualnej czytelni IBUK Libra proponujemy „Przewodnik użytkownika IBUK Libra” oraz filmiki instruktażowe.

Czym jest IBUK Libra? To nie tylko najlepsza czytelnia online, to również platforma edukacyjna, dzięki której poza czytaniem książek i prasy można tworzyć notatki, eksportować cytaty wraz z gotowym opisem bibliograficznym, tworzyć projekty pod pracę zaliczeniową, dyplomową bądź artykuł naukowy. Serwis IBUK Libra umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw.

Kod dostępu niezbędny do rejestracji w serwisie uzyskać można w Bibliotece, jak również drogą mailową.

PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA IBUK LIBRA

Z przewodnika można dowiedzieć się:

  • jak w prosty sposób założyć konto w e-czytelni;
  • jak dołączyć PIN biblioteczny do swojego konta;
  • jak korzystać z IBUKA Libry przez system logowania w Twojej bibliotece;
  • w jaki sposób poruszać się po stronie głównej (wyszukiwania, czytanie, korzystanie z metadanych);
  • w jakich sytuacjach przydaje się wirtualna półka myIBUK oraz jakie funkcjonalności oferuje;
  • dlaczego pojawia się komunikat “odnów dostęp” do czytanej publikacji;
  • dlaczego czytnik e-booków nie jest potrzebny, aby korzystać z e-czytelni.

Aby pobrać przewodnik w wersji PDF – wystarczy kliknąć w link TUTAJ (pdf, 6,76 MB). Przewodnik można również pobrać bezpośrednio na podstronie IBUK Libra

I jeszcze kilka filmików instruktażowych:

Bazy EBSCO

Bazy EBSCO dostępne są na platformie EBSCOhost przy wykorzystaniu danych do logowania dostępnych w Bibliotece.

W ramach licencji krajowej EBSCO oferuje wszystkim instytucjom akademickim i naukowym w Polsce bezpłatny dostęp do pakietu podstawowego, w skład którego wchodzi 16 obszernych naukowych baz danych oraz EBSCO Open Dissertations™ – międzynarodowa baza prac dyplomowych i dysertacji. Wchodzące w skład pakietu bazy Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych zasobów naukowych na świecie przez wiodące ośrodki akademickie.

Zachęcamy studentów i pracowników Uczelni do udziału w bezpłatnych szkoleniach on-line z zakresu wyszukiwania literatury naukowej za pośrednictwem baz EBSCO. Po zarejestrowaniu uczestnik otrzyma e-mail z potwierdzeniem oraz link do szkolenia, z którego należy skorzystać w dniu spotkania.

Bazy są dostępne na platformie z polskim interfejsem, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom platformy użytkownicy mogą drukować, zapisywać artykuły na własnych komputerach, pobierać gotowe opisy bibliograficzne w kilku formatach, zapisywać wyniki wyszukiwań na indywidualnym koncie Moje EBSCOhost, odsłuchać lub przetłumaczyć treść artykułów. Z baz można korzystać zdalnie z komputerów domowych oraz prywatnych urządzeń mobilnych.

Szczegóły dotyczące szkoleń i webinariów:

W kwietniu szczególnie polecamy następujące szkolenia:

  • Business Source Ultimate – badania z zakresu zarządzania i biznesu zaczynają się tutaj!
    25 kwietnia, 14:00 (45 minut) Rejestracja

Sesja poświęcona bazie Business Source Ultimate – bogatej bazie recenzowanych artykułów z obszaru biznesu, zarządzania i finansów. Business Source Ultimate to znacznie więcej niż tylko czasopisma i magazyny! Na wielu przykładach wyszukiwań pokażemy, jak znaleźć analizy typu SWOT, raporty krajowe, profile firm, nagrania wideo i wiele innych.

  • Poznaj tajemnice wyszukiwania zaawansowanego na EBSCOhost
    29 kwietnia, 11:00 (60 minut)Rejestracja

Szkolenie dedykowane opcjom wyszukiwania z wykorzystaniem ekranu do wyszukiwania zaawansowanego na platformie EBSCOhost. Przyjrzymy się jak korzystać z operatów Boolean, jak odpowiednio tworzyć zaawansowaną strategię wyszukiwawczą, jak stosować znaki specjalne oraz kody pól dla bardziej precyzyjnego wyszukiwania.

Aby dołączyć do szkolenia nie ma potrzeby zainstalowania aplikacji Zoom. Można to zrobić również z przeglądarki. Aby dołączyć do spotkania należy kliknąć link, który zostanie przesłany w potwierdzeniu rejestracji. Następnie pojawi się okno przeglądarki z pytaniem, czy otworzyć aplikację Zoom (jeśli posiadamy ją zainstalowaną), czy dołączyć z przeglądarki. W potwierdzeniu rejestracji znajdziemy też numer ID spotkania oraz hasło. Dane te można wykorzystać, aby dołączyć do spotkania bezpośrednio z aplikacji, klikając ikonę Join i wpisując numer ID danego spotkania.

Materiały poszkoleniowe

Jeśli nie skorzystaliście Państwo ze szkoleń w poprzednich miesiącach, poniżej zamieszczone zostały linki do nagrań. Zachęcamy do dzielenia się nimi z innymi zainteresowanymi osobami.

  • Przegląd przydatnych funkcji platformy EBSCOhost – nagranie.
  • Jak szukać materiałów naukowych w bazach EBSCO? Warsztat tworzenia strategii wyszukiwawczych – nagranie.
  • E-książki EBSCO. Jak czytać, zapisywać fragmenty i pobierać całe tytuły – nagranie. Do tego nagrania wymagane jest hasło dostępne w Bibliotece WSE.
  • Wszystko co powinieneś wiedzieć o aplikacji mobilnej EBSCO – nagranie.
  • Niestandardowe materiały w zasobach EBSCO – nagranie.
  • Znajdź trafne hasła wyszukiwawcze z tezaurusem EBSCOhost! – nagranie. Do tego nagrania wymagane jest hasło dostępne w Bibliotece WSE.

W przypadku pytań prosimy o kontakt:
e-mail: biblioteka@wse.edu.pl
tel. 604 281 569