Z zasobów Biblioteki WSE korzystać mogą:
– pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku,
– słuchacze studiów podyplomowych,
– osoby spoza Uczelni (na specjalnych zasadach określonych w regulaminie).

Rejestracja czytelników odbywa się:
– na miejscu w Bibliotece,
– drogą mailową – na adres biblioteka@wse.edu.pl należy przesłać prośbę o zdalne aktywowanie konta, zamieszczając imię i nazwisko oraz numer albumu ( weryfikacja na podstawie danych z USOS); po założeniu konta zostanie wysłany e- mail z informacją o możliwości korzystania z usług bibliotecznych.

Studenci WSE będą proszeni o okazanie ważnej legitymacji studenckiej.

Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres 2 tygodni. Egzemplarze pojedyncze udostępnione są na miejscu w czytelni lub na krótki okres.

Za nieterminowy zwrot naliczane są opłaty w wysokości 0,50 zł za 1 dzień zwłoki za każdy egzemplarz.

Wypożyczalnia Międzybiblioteczna realizuje zamówienia na wypożyczenia publikacji, których czytelnicy potrzebują, a których nie ma w zbiorach Biblioteki WSE i w zbiorach innych bibliotek w Białymstoku oraz nie ma możliwości ich zakupu.
Z Wypożyczalni Międzybibliotecznej mogą korzystać studenci oraz pracownicy WSE. Zamówienia można składać na miejscu w bibliotece, drogą mailową: biblioteka@wse.edu.pl lub telefoniczne pod numerem 604 281 569. Składane zamówienie musi zawierać dokładne dane bibliograficzne. Sprowadzone materiały biblioteczne udostępniane są wyłącznie w czytelni. Wypożyczanie międzybiblioteczne jest bezpłatne.

Zwrotu wypożyczonych woluminów można dokonać:
– w Wypożyczalni,
– za pomocą wrzutni bibliotecznej znajdującej się na zewnątrz budynku, dzięki czemu możliwy jest zwrot publikacji również po godzinach pracy Biblioteki,
– poprzez odesłanie książek pocztą na własny koszt, na adres:
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
ul. Zwycięstwa 14/3
15-703 Białystok z dopiskiem: BIBLIOTEKA.
Zagubienie lub zniszczenie książek należy zgłosić w Bibliotece, odkupić książkę w takim samym wydaniu bądź nowszym. Jeżeli nie ma możliwości zakupienia książki, należy wpłacić równowartość pieniężną.
Czytelnia dysponuje miejscami dla 19 użytkowników w tym z 12 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu.

Dwa stanowiska przystosowane są dla osób z niepełnosprawnościami (spełniające wymagania osób z niepełnosprawnością ruchową, jak też osób słabowidzących).

W Czytelni znajduje się strefa wolnego dostępu umożliwiająca swobodne przeglądanie i wybór materiałów. W działach tematycznych, obejmujących zbiory najczęściej wykorzystywane przez użytkowników, wystawionych jest około 6000 woluminów.
Wolny dostęp oznacza, że czytelnik:
– ma zapewniony dowolny i swobodny dostęp do zasobów bibliotecznych,
– samodzielnie odszukuje książki na półce.

Biblioteka poza tradycyjnymi usługami oferuje:
– usługi informacyjne o dostępnych zasobach i warunkach dostępu,
– sprowadzanie czytelnikom materiałów bibliotecznych z innych bibliotek,
– dostęp do stanowisk komputerowych i Internetu,
– szkolenia skierowane do studentów,
– skanowanie i wydruki.

Karty obiegowe rozliczane są w Bibliotece w godzinach pracy. Przy podpisywaniu karty obiegowej czytelnicy powinni przedłożyć legitymację studencką lub okazać aktualny dokument tożsamości. Rozliczając się student/ka uzyska wpis, jeśli nie będzie miał/a żadnych zobowiązań wobec Biblioteki.

W celu zwiększenia komfortu pracy, osobom z niepełnosprawnością utworzono w Bibliotece dwa stanowiska, wyposażone w komputery (All-in-One), słuchawki i specjalistyczną klawiaturę BigKeys, spełniającą wymagania osób z niepełnosprawnością ruchową jak też osób słabowidzących. Osoby te również mogą skorzystać z elektronicznej lupy umożliwiającej czytanie, wyposażonej w duże i wygodne przyciski.

Polecamy Akademicką Bibliotekę Cyfrową. Jest to baza zbiorów książek cyfrowych i podręczników akademickich przygotowanych w specjalnych formatach, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Baza ta wciąż jest poszerzana o nowe pozycje zamawiane przez studentów z niepełnosprawnościami i przygotowywane przez specjalistyczne ośrodki adaptacji na Uniwersytecie Warszawskim lub uczelniach partnerskich. Link do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej: https://www.abc.uw.edu.pl/

Regulamin Biblioteki (pdf 450 kB)