Biblioteki cyfrowe polskie
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Palona – to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji . Polona.pl to prawie 4 miliony publikacji dostępnych on-line oraz przez cyfrową wypożyczalnię Academica.
Federacja Bibliotek Cyfrowych– serwis umożliwia przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek cyfrowych działających dzięki oprogramowaniu dLibra. Podstawowym celem serwisu jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o dostępnych on-line zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki.
Podlaska Biblioteka Cyfrowa – jest projektem realizowanym przez Konsorcjum Bibliotek Naukowych Miasta Białegostoku oraz CKSR – jako operatora sieci BIAMAN. Wśród kolekcji wchodzących w skład PBC znajduje się m.in. kolekcja podręczników dla studentów, monografie, skrypty i artykuły naukowe pracowników białostockich uczelni należących do Konsorcjum.
Biblioteka Cyfrowa Informatyki udostępnia zbiory związane z historią polskiej informatyki. PTI jest stowarzyszeniem istniejącym od 23 maja 1981r. Skupia ponad 1500 członków – specjalistów wielu dziedzin związanych z informatyką, zarówno wybitny teoretyków jak i doświadczonych praktyków tej dziedziny wiedzy.
Biblioteka Cyfrowa Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego – Biblioteka Cyfrowa GBPiZS stworzona została z myślą o upowszechnieniu dostępu do pozycji znajdujących się w księgozbiorze Działu Zbiorów Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Z jej ogólnodostępnych zasobów, czyli tych, które nie są objęte prawem autorskim, mogą korzystać wszyscy użytkownicy Internetu bez konieczności wychodzenia z domu.
Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych – misją repozytorium jest ucyfrowienie i jak najszersze upowszechnianie, a także zapewnienie stałego dostępu oraz długoterminowa cyfrowa archiwizacja zasobów nauki, w szczególności piśmiennictwa oraz obiektów i danych naukowych, pochodzących zarówno ze zbiorów bibliotek Partnerów jaki i będących wynikami badań i prac aplikacyjnych prowadzonych w Instytutach tworzących RCIN. Zasoby RCIN można wyszukiwać nie tylko przez dedykowaną stronę www, ale także poprzez Google i Google Scholar. Także w ogólnopolskim katalogu bibliotek naukowych NUKAT – http://katalog.nukat.edu.pl czy w ogólnoświatowym katalogu WorldCat – https://search.worldcat.org/ . Linki zamieszczane w opisach bibliograficznych odsyłają do pełnych tekstów wielu pozycji zamieszczonych w RCIN.
Repozytorium Biblioteka Cyfrowa – Instytut Podstaw Informatyki PAN
Akademickie biblioteki cyfrowe
Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Papieskiego
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Biblioteka Cyfrowa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Koszalińskiej
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Lubelskiej
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Śląskiej
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej
e-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Repozytorium Cyfrowe Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
Repozytorium Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW
Repozytorium Eny Politechniki Wrocławskiej
Repozytorium Instytucjonalne Krakowskiej Akademii eRIKA
Repozytorium Naukowe Politechniki Poznańskiej
Repozytorium Politechniki Krakowskiej
Repozytorium Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych
Repozytorium Publikacji Naukowych Politechniki Śląskiej
Repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego
Repozytorium Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego
Repozytorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Repozytorium Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie
Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego
Repozytorium Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Repozytorium Uniwersytetu Wrocławskiego
Repozytorium Wiedzy Politechniki Wrocławskiej
Repozytorium Wyższej Szkoły Biznesu
Biblioteki cyfrowe zagraniczne
Europeana – biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie, które współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie.
Library Directory – lista bibliotek z całego świata dostępnych przez www. Obejmuje ponad 3600 bibliotek z ponad 80 krajów. Biblioteki są pogrupowane według kraju i miasta w celu łatwego przeglądania.
Dart-Europe E-theses – portal umożliwia akces do prac badawczych w otwartym dostępie z 585 uniwersytetów w 29 krajach europejskich.
Internet Archive – to biblioteka non-profit zajmująca się gromadzeniem i udostępnianiem zasobów w postaci cyfrowej, m.in. książek, filmów, oprogramowania, muzyki, stron internetowych . Część zasobów dostępna jest dla każdego.
LibriVox – jest to repozytorium audiobooków nagrywanych przez wolontariuszy pro publico bono. Do audiobooków nagranych po polsku można trafić przez zaawansowaną wyszukiwarkę, wybierając język polski. Teksty pochodzą z domeny publicznej – uczestnicy projektu również przekazali swoje nagrania do domeny publicznej.